Egenin gizli cenneti olarak nitelendirilen geyikli bölgesinin zeytinlerinin yere düşmeden teker teker toplanıp, en doğal yollarla işlenip hiçbir kimyasal madde kullanmadan elde edilen zeytinyağlarını el değmeden modern tesislerimizde ilyada geyikli markasıyla üretiyoruz.
Zeytinyağlarmızı asitlerine göre, kalite sınıflandırması yapıyoruz. Zeytin ağacının bulunduğu toprak özellikleri, yağış rejimi, iklim koşulları toplanış şekilleri, gübreleme vb. gibi birçok faktör zeytinyağının asidi üzerinde etkilidir.
İlyada olarak sadece doğal yoldan üretilen işlem görmeden doğrudan tüketime uygun zeytinyağlarını üretip tüketicilerimize şifa kaynağı olarak sunuyoruz.
Doğal yoldan işlem görmeden doğrudan tüketime uygun iki çeşit zeytinyağı vardır. Bunlar;
* Doğal sızma zeytinyağı: Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan yağlar,
* Natürel birinci zeytinyağı: Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan fazla olmayan yağlar,
Son olarak KUZEY EGE BÖLGESİ ZEYTİNYAĞLARı yetiştiği yöreden aldığı etkilerin sonucu oldukça akışkan, taze meyve tadı, çimen kokusu hissedilen, nefis aromalı bir zeytinyağıdır. Damak ve dil ucunda hafif ve geçici bir acılık ve yakıcılık hissedilmesi bu yağın karakteristik özelliğidir.